„Zrozumieć inność... To takie proste!”

Dnia 10 maja 2017 roku w naszej szkole odbyła się akcja pod hasłem: „Zrozumieć inność... To takie proste!” mająca na celu włączenie się w obchody Międzynarodowego  Dnia Godności  Osób z Niepełnosprawnością.  Zamysłem corocznych obchodów jest zwrócenie uwagi na prawa osób niepełnosprawnych, upowszechnianie idei tolerancji i otwartości, a także szacunku dla inności.

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu z pomocą uczniów klasy 2b przygotowali barwne dekoracje zdobiące główny korytarz i wejście do naszego gimnazjum -  plakat oraz kilkanaście cytatów i zdjęć poruszających tematykę niepełnosprawności, inności i tolerancji. Rozwiesili balony w kolorze pomarańczowym, który jest symbolem osób z niepełnosprawnością. Wystawa miała również na celu przekazanie informacji na temat autyzmu, Zespołu Downa i dziecięcego porażenia mózgowego. Skłaniała do refleksji, że osoby niepełnosprawne są wśród nas i bez nich świat nie byłby taki piękny!

Grupa taneczna pod kierunkiem pani Wioletty Małysz podczas powiatowych obchodów tego święta zaprezentowała w Janowskim Ośrodku Kultury taniec z elementami języka migowego.  Przygotowaliśmy również oprawę Mszy świętej w Sanktuarium, w której brały udział osoby niepełnosprawne.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia  na świecie jest ponad 650 milionów osób z niepełnosprawnością. Stanowi to około 10% całej populacji! Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ONZ chciało zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa, wyrównywania szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Każdy człowiek jest wyjątkowy. Inność jest zaletą, a nie wadą. Ze wszystkimi, jeśli chcemy możemy się porozumieć. Bo jesteśmy dużo bardziej otwarci na inność, niż nam się wydaje.

Nie przechodź obojętnie obok ludzi, którzy potrzebują pomocy. Bądź wrażliwy! „Największą chorobą duszy jest jej chłód.” - Alexis de Tocqueville.

W Polsce niepełnosprawność to wciąż dla wielu osób temat tabu. Wynika to z braku wiedzy. Warto zobaczyć cztery filmy, dostępne w serwisie You Tube, wykonane przez ZTMWarszawa z cyklu „Integracja – Osoby z niepełnosprawnością”. Animacje pokazują standardy zachowań wobec osób niesprawnych. Niepełnosprawność jest coraz częściej wprowadzana w przestrzeń kulturową. Powstało wiele filmów o tej tematyce,  m.in. Forrest Gump czy Nietykalni. Istnieje również wiele książek poruszających problem niepełnosprawności - Głębia Challengera Neal'a Shusterman'a, W ciemności Jane Frey i wiele, wiele innych, dostępnych w bibliotece szkolnej ( listę z pozycjami dostępnymi w bibliotece szkolnej zamieszczono poniżej). Warto wzbogacać się o nową wiedzę i poszerzać swoje horyzonty na temat osób z niepełnosprawnością.

Lista książek o niepełnosprawności dostępnych w bibliotece szkolnej:

Niewidzialne życie Iwana Isajenki - Scott Stambach

Zdecydowanie Nietypowy - Nora Raleigh Baskin

W ciemności - Jane Frey

Desiree czyli czas próby – Heidi Hassenmuller

Wyspa mojej Siostry - Katarzyna Ryrych

Joe Speedboat - Tommy Wieringa

Poczwarka - Dorota Terakowska

Tato - William Wharton

Dziewczynka tańcząca z wiatrem - Katarzyna Zychla

Wymyśliłam cię - Francesca Zappia

Głębia Challengera - Neal Shusterman

Dziękujemy wszystkim uczniom, biorących udział w akcji pod hasłem: „ Zrozumieć inność... To takie proste!”.  W 2018 roku  planujemy włączyć się w obchody Międzynarodowego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych w jeszcze większym zakresie. Zapraszamy do przyłączenia się do naszej akcji. Bo warto pomagać.

 

 Oto lista osób zaangażowanych w akcję:

Alicja Lenart, Amelia Stanicka, Natalia Pajak

OPRAWA MSZY ŚW. Aleksandra Małek, Dawid Maksim, Jacek Kucab, Wiktoria Stolarek, Alicja Łukasiewicz, Anna Ostrowska, Wiktoria Gumienik, Izabela Łukasik, Karolina Siembida, Julia Cichecka, Izabela Krzysztoń

WYSTĘP W JOK; Paulina Bartyzel, Aleksandra Małek, Izabela Krzysztoń, Julia Janik, Hanna Szwed, Julia Kowalik, Natalia Pieniak, Julia Serwatka.

 

Serdecznie dziękujemy!

Alicja Lenart  - wolontariuszka, kl. IIb

Anna Targońska – opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu

 
DSC_0484.JPG DSC_0491.JPG DSC_0494.JPG DSC_0501.JPG
DSC_0555.JPG DSC_0576.JPG DSC_0585.JPG