Wystawa interaktywna „Świat zmysłów”

 

Bardzo często używamy określeń: słyszę, widzę, dotykam, czuję. Nie zastanawiamy się w jaki sposób z otaczającego nas świata odbieramy wrażenia wzrokowe, słuchowe, węchowe, smakowe czy dotykowe. Uczniowie klasy 3c mieli okazję, by odpowiedzieć sobie na to pytanie.

5 czerwca 2017 roku udali się wraz z wychowawczynią p. Elżbietą Nowakowską do Tymczasowej Siedziby Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim, gdzie obejrzeli interaktywną wystawę pt. „Świat zmysłów” przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Odbieranie otaczającej nas rzeczywistości odbywa się za sprawa zmysłów czyli niezwykłej umiejętności organizmu do wychwytywania sygnałów z otoczenia i przetwarzania ich na impulsy nerwowe, które biegną wzdłuż rdzenia kręgowego do mózgu. Mózg analizuje je, a następnie wydaje polecenia koordynujące pracę całego organizmu.

Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia funkcjonowania swoich zmysłów oglądając
i eksperymentując na przygotowanych stanowiskach. Elementy wystawy były doskonale przemyślane, bardzo ciekawe i różnorodne.

Obsługa ich i zabawa udowodniły, że zmysły nie zawsze przedstawiają obraz, który jest wiernym odbiciem rzeczywistości.

Nieświadomie ulegamy czasem złudzeniom. Subiektywne jest nasze poczucie temperatury, ulegamy złudzeniom perspektywy, oceny odległości, poddajemy się też złudzeniom dotykowym, słuchowym.

Nie sposób szczegółowo opisać obserwacje, wrażenia i wnioski z pobytu w muzeum. Wystawę po prostu trzeba koniecznie obejrzeć osobiście, do czego zadowoleni i usatysfakcjonowani uczniowie klasy 3 c gorąco zachęcają.

DSC_0268.jpg DSC_0272.jpg DSC_0275.jpg DSC_0276.jpg DSC_0277.jpg
DSC_0279.jpg DSC_0283.jpg DSC_0284.JPG DSC_0285.jpg DSC_0286.jpg
DSC_0289.jpg DSC_0293.jpg DSC_0295.jpg DSC_0297.jpg DSC_0307.jpg
DSC_0313.jpg